Narodziny postmodernizmu

albo” mniej jest nudne” Robert Venturi & Denis Scott Brown1*

 

My proklamujemy nie śmierć architektury lecz jej ponowne narodziny: proklamujemy śmierć rzeźby jako architektury 2*

 To dzięki stypendium Robert Venturi podróżuje w latach 50-tych przez Italię co było podstawą jego rozprawy nt , studium europejskiego miasta Complexity and Contradiction In Architecture która , ukazała si w 1966 roku i jest uznawana za manifest postmodernistycznej architektury. sześć lat później Venturi, Denis Scott Brown i Steven Izenour publikują Studium Learning from Las Vegas, w którym poruszają zwłaszcza aspekty socjologiczne. Tekst  ukazuje się w 1977 roku w okrojonej, tańszej  formie i od razu wywołuje regularny skandal, stając  się przy tym  jedną z najczęściej cytowanych książek architektury  XX – wieku.

W tym tekście  Venturi i  Scott Brown występują jako  zagorzali i krytycy ascetycznej prostoty modernizmu, któremu zarzucają brak  zrozumienia  i ignorowanie wszystkiego co istniejące.

Nie idzie przy tym o wynajdywanie nowych form lecz o pracę  nad  tym  co zadane , istniejące i wariacje na temat możliwości przetworzenia  tego. Dzieła Biura Venturi Scott Brown często są określane jako postmodernistyczne. Oni obaj jednak są krytyczni wobec postmodernizmu , któremu zarzucają bezduszne  cytowanie i pozbawione celów mnożenie historyzmów.

1*Robert Venturi /ur. 1925/ i Denis Scott Brown /ur. 1931/, amerykańska paraarchitektów, prócz działalności realizacyjnej poświęcili się także teorii architektury  , pisaniu , pedagogice i doradztwu; od 1989 roku pod nazwiskami „ Venturi , Scott Brown Associates’.

2* Robert venturi w rozmowie z Hansem Ulrich Olbristem i Remem  Koolhaas , sierpień 2000; w Hans Ulrich Olbrist: Interviews, vol 2, Edizioni Charta, Mediolan 2010.narodziny postmodernizmu

” mniej jest nudne”

                       

Narodziny postmodernizmu
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

zobacz archiwum

strzałka do góry
             ⓒ Copyright by Biuro Architekt Kaczmarczyk                        english | espanol | deutsch